مطلبی از دکتر محمد رضا سعیدی

معرفی کتاب"محمد پیامبر صلح در میانه جدال دو امپراتوری"

در ماه اکتبر ۲۰۱۸ میلادی یکی از پژوهشگران آمریکایی به نام پروفسور هوان (خوآن )کول(Juan cole) استاد تاریخ دانشگاه میشیگان کتابی منتشر کرد و این کلیشه رایج را که اسلام آیین خشونت است ، به چالش کشاند .

معرفی کتاب"محمد  پیامبر صلح در میانه جدال دو امپراتوری"
معرفی کتاب

به گزارش خبر، "دکتر محمدرضا سعیدی دانش آموخته  تاریخ و مطالعات سیاسی واسلامی، در مطلبی ارسالی به پایگاه خبری گزارش خبر  درخصوص معرفی کتاب"محمد  پیامبر صلح در میانه جدال دو امپراتوری" آورده است:

عنوان کتاب پرفسور کول  "Mohammad, Prophet of Peace  Amid the Clash of Empires"محمد  پیامبر صلح در میانه جدال دو امپراتوری" است .
مراد پروفسور کول  از امپراتوری ، دو ابرقدرت روزگار در قرن هفتم میلادی - امپراطور ساسانی و امپراتور روم- بود. در آن زمانی جنگ جهانی بین این دو ابرقدرت در جریان بود و بعثت پیامبر اسلام (ص )هم مصادف بود با این جنگ جهانی. ادعای کول  در این کتاب این است که محمد(ص) در جریان  جنگ این  دوابر قدرت جهانی  به دنبال ایجاد و استقرار یک بدیل یعنی بدیل  صلح بود.

در اینجا به معرفی این کتاب می پردازیم و بهانه خوبی است تا با ایات صلح  در قرآن کریم از دیدگاه یک پژوهشگر غربی که علایق اسلامی ندارد آشنا شویم .

اثر حاضر به بازخوانی زندگی پیامبر از دوران جوانی تا پایان عمر می پردازد و قرآن را در بستری تاریخی مورد بررسی قرار می دهد. نویسنده چهره حقیقی اسلام را برای مخاطب به نمایش می گذارد و از صلح و عطوفتی که در آن جریان دارد سخن می گوید.

کول دارای دکتری  در رشته مطالعات اسلامی است واز سال ۱۹۹۵ میلادی استاد تمام دانشگاه میشیگان بوده است.

وی به سه زبان زنده امروزی تسلط کامل دارد (عربی ،اردو و فارسی ) .

عربی را در درشهر قاهره فرا گرفته است.در این کتاب  اشارات و ارجاعات فراوانی به قرآن دارد و ترجمه انگلیسی همه آیات در این کتاب از خود  اوست.  برای نگارش کتاب سال ها وقت صرف کرده و پژوهش های گسترده ای انجام داده است.

این کتاب خوشبختانه به زبان فارسی  با ترجمه صالح طباطبایی که خود دستی بر قلم دارد ترجمه شده و از سوی انتشارات روزنه به چاپ رسیده است.

اگر به پاورقی های کتاب مراجعه کنیم خواهیم دید که  چقدر او در این زمینه پژوهش  و به طریق ماهرانه‌ای فضای دوران بعثت پیامبر را بازسازی کرده است بطوریکه خواننده را به قرن هفتم میلادی می‌برد .

وی درباره قران این چنین می گوید :

The Qur’an tells us about that history if we will listen to it, and it  tells us what is plausible in the later biographies of the Prophet