قهرمان لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۱ مشخص شد

سومین دوره والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۲۱ (سی ویکمین دوره لیگ جهانی والیبال) شب گذشته با قهرمانی تیم برزیل در سالن فیه را در شهر ریمینی ایتالیا به پایان رسید.

قهرمان لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۱ مشخص شد
گزارش خبر-والیبال 2021

به گزارش خبرنگاران ورزش گزارش خبر، سال ۲۰۲۰ مسابقات به علت شیوع بیماری کرونا برگزار نشد. در این دوره از رقابت‌ها ۱۶ تیم از جمله تیم ایران حضور یافتند که نتایج تیم‌ها در یک گروه محاسبه شد. مسابقات مرحله دوره‌ای در ۵ هفته برگزار شد و مرحله نهایی نیز با حضور ۴ تیم برگزار می‌شود. قرار بود مرحله نهایی در آمریکا برگزار شود، اما به علت تقابل با مراسمی در این کشور این میزبانی هم به تورین ایتالیا واگذار شد.
در دوره قبل در سال ۲۰۱۹، تیم‌های روسیه، آمریکا و لهستان اول تا سوم شدند و تیم ایران پنجم شد. در این دوره تیم‌های استرالیا، بلغارستان، کانادا و اسلوونی از رقابت‌های چلنج صعود کردند. تیم چین نیز از حضور در این دوره انصراف داد و تیم هلند جایگزین شد.
نتایج مسابقات به این شرح است:
* رده بندی:
فرانسه ۳ - ۰ اسلوونی (ست‌ها: ۲۵ - ۲۰، ۲۵ - ۱۸ و ۲۵ - ۱۹)
* فینال:
برزیل ۳ - ۱ لهستان (۲۲ - ۲۵، ۲۵ - ۲۳، ۲۵ - ۱۶ و ۲۵ - ۱۴)
- برزیل برای اولین بار در لیگ ملت‌های والیبال قهرمان شد.
برترین‌های این دوره به این شرح معرفی شدند:
* ارزشمندترین بازیکن: والاس دسوزا از برزیل و بارتوش کورِک از لهستان
* بهترین مدافعان: مائوریسیو سوزا از برزیل و ماتیوش بیه نیک از لهستان
* بهترین پاسور: فابیان درژیژگا از لهستان
* بهترین لیبرو: تالس هوس از برزیل
* بهترین دریافت: یوآندی لئال از برزیل و میشال کوبیاک از لهستان
* بهترین اسپوکر: والاس دسوزا از برزیل و بارتوش کورِک از لهستان
----

ر این دوره از رقابت‌ها تیم ایران ۰ - ۳ مغلوب ژاپن، لهستان و فرانسه و ۱ – ۳ مغلوب آرژانتین ‏، اسلوونی، روسیه و برزیل، ۲ - ۳ مغلوب صربستان، آلمان و استرالیا شد و ۳ - ۰ آمریکا ‏، هلند و بلغارستان و ۳ - ۱ کانادا و ایتالیا را شکست داد.
----
- در جدول لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۱ در پایان دور گروهی (دوره ای) - ۱۵ بازی -، تیم‌های برزیل با ۱۳ برد و ۳۸، لهستان با ۱۲ برد و ۳۷، اسلوونی با ۱۲ برد و ۳۴ امتیاز و فرانسه با ۱۱ برد و ۳۴ امتیاز اول تا چهارم شدند و به دور نیمه نهایی صعود کردند. تیم‌های روسیه (قهرمان دوره قبل) با ۱۱ برد و ۳۴ امتیاز و میانگین امتیاز کمتر پنجم شد و تیم‌های صربستان با ۱۰ برد و ۲۸ و آمریکا با ۱۰ برد و ۲۴ امتیاز ششم و هفتم شدند. تیم‌ها کانادا، آرژانتین، ایتالیا و ژاپن همگی با ۷ برد و به ترتیب با ۲۱، ۲۰، ۱۹ و ۱۹ امتیاز هشتم تا یازدهم شدند و تیم ایران با ۵ برد و ۱۹ امتیاز در رده دوازدهم جای گرفت. تیم‌های آلمان با ۴ برد و ۱۴، هلند با ۳ برد و ۱۱ و بلغارستان با ۲ برد و ۷ امتیاز در رده‌های سیزدهم تا پانزدهم جای گرفتند و تیم استرالیا با یک برد و ۱۴ باخت و ۲ امتیاز رده شانزدهم را به خود اختصاص داد.
--------
تیم ایران در سال ۲۰۱۳ نهم، در سال ۲۰۱۴ و در درخشانترین حضور خود چهارم، در سال ۲۰۱۵ هفتم و در سال ۲۰۱۶ هشتم شد، در سال ۲۰۱۷ در رده ۱۱ و در سال ۲۰۱۸ دهم شد و در سال ۲۰۱۹ در رده پنجم قرار گرفت. تیم ایران در سال ۲۰۲۱ رده‌ای بهتر از دوازدهمی کسب نکرد. تیم ایران تا کنون دو بار به دور نهایی راه یافته است.
--
در تاریخ لیگ جهانی و لیگ ملت‌های والیبال، تیم برزیل با ۱۰ قهرمانی ۷ نایب قهرمانی و ۴ سومی رکورد دار است و تیم‌های ایتالیا با ۸ قهرمانی ۳ نایب قهرمانی و ۴ سومی در رده دوم، روسیه (با احتساب نتایج شوروی سابق) با ۵ قهرمانی ۵ نایب قهرمانی و ۷ سومی در رده سوم قرار دارند. آمریکا و فرانسه ۲ بار و تیم‌های لهستان، کوبا، هلند و صربستان یک بار قهرمانی لیگ جهانی را تجربه کرده اند.