پس از گذشت ۴ ماه از انتخابات ریاست جمهوری

دیدگاه مهرعلیزاده در خصوص اقتصاد ایران

تولید موجب رشد اقتصادی, اشتغال زایی و رفع بیکاری, افزایش درآمد, شکوفایی استعدادهای داخلی, رشد تجارت و بازرگانی بین المللی, پیشرفت صنایع و کارخانجات و بسیاری از نتایج مفید اجتماعی و اقتصادی می شود که در نهایت تمامی موارد مذکور توسعه پایدار و طولانی مدت را رقم می زند. زیرا یکی از لوازم توسعه پایدار, رشد تولید داخلی و تبدیل آن به کالاها و محصولات با کیفیت جهت مصارف داخلی است.

دیدگاه مهرعلیزاده در خصوص اقتصاد ایران
گزارش خبر-گفتگوی اختصاصی میثم صمدی خوشخو با مهندس محسن مهرعلیزاده

به گزارش خبر روابط عمومی گروه ایران گفتمان،  در گفتگوی اختصاصی میثم صمدی خوشخو مدیر عامل گروه چند تخصصی ایران گفتمان با مهندس محسن مهرعلیزاده کاندید ریاست جمهوری 1400 موارد زیر بررسی شد:

مهمترین مشکلات اقتصادی کشور، بیکاری، رکود، تعطیلی واحدهای تولیدی، تورم، گرانی، کاهش ارزش پول ملی و ... است. راه حل کجاست؟

راه حل افزایش تولیدات داخلی و ملی است. حمایت از تولیدات داخلی و آموزش افراد به رعایت الگوی مصرف پیامدهای مفید متعددی در جامعه دارد. تولید موجب رشد اقتصادی, اشتغال زایی و رفع بیکاری, افزایش درآمد, شکوفایی استعدادهای داخلی, رشد تجارت و بازرگانی بین المللی, پیشرفت صنایع و کارخانجات و بسیاری از نتایج مفید اجتماعی و اقتصادی می شود که در نهایت تمامی موارد مذکور توسعه پایدار و طولانی مدت را رقم می زند. زیرا یکی از لوازم توسعه پایدار, رشد تولید داخلی و تبدیل آن به کالاها و محصولات با کیفیت جهت مصارف داخلی است.

بعد از تامین نیازها و احتیاجات ملی, تولیدات داخلی می تواند جهت صادرات به دیگر کشورها عرضه شود و گسترش صادرات و تجارت در عرصه بین المللی, جامعه را به یک قدرت بزرگ و مستقل اقتصادی تبدیل می سازد. توليد به معناي ايجاد و گسترش مشاغل جديد با تخصص‌هاي متنوع هم خواهد بود. اين امر نقش بالايي در شاخص توسعه انساني ايفا خواهد كرد و مردم را صاحب منزلت و نقش‌آفريني در اقتصاد و جامعه مي‌كند. توليد مستقيما باعث كاهش تورم مي‌شود و نقدينگي را در مسيري هدفمند هدايت و از افزايش سرگردان آن پيشگيري مي‌كند.

تصویر شما از وضعیت کنونی ایران، فرصت ها، چالش ها چیست؟

بنظرم چالش های اقتصادی، حرفه ای، مدیریتی و تهدیدهای دیگر، هریک باید به طور جداگانه مدنظر قرار گیرند، در این بخش به تعدادی از آن اشاره می کنم.

پنجره جمعیتی در ایران؛ فرصتی تکرار نشدنی:

 بسته شدن پنجره جمعیتی ایران می‌تواند منجر به چالش جدی کمبود نیروی‌کار شود و از آنجا که منبع اصلی درآمد صندوق‌های بازنشستگی از محل حق‌بیمه پرداخت‌شده نیروی کار است، درآمد صندوق‌های بازنشستگی در اثر کم‌شدن نیروی کار، کاهش می‌یابد و منجربه ناترازی هزینه و درآمد این صندوق‌ها و ایجاد فشار سنگین هزینه‌ای بر آنها می‌شود.

تبدیل ایران به ‌هاب ترانزیتی منطقه و جهان:

مساله امنیت و بازدارندگی، لازمه انجام هر گونه سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی است و بدون تحقق آنها، رشد و توسعه‌اقتصادی در هر کشوری امکان‌پذیر نخواهد بود. امروزه بازدارندگی در دنیا شامل دو نوع بازدارندگی نظامی و بازدارندگی اقتصادی است. هرچند داشتن بازدارندگی نظامی برای هر کشوری لازم است اما داشتن بازدارندگی اقتصادی نیز برای تامین امنیت نظامی و اقتصادی هر کشوری ضروری است. ایجاد بازدارندگی اقتصادی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که باعث درهم تنیدگی اقتصاد کشور با اقتصاد سایر کشورها شود به نحوی که اقتصاد کشورها، از هرتکانه‌ای در اقتصاد ایران متاثر شود و امکان هرگونه تعرض به کشور و تحریم را از بین ببرد.

بهترین بازدارنگی برای ایران ایجاد دیپلماسی راه، به معنی شاه راه شدن ایران برای منطقه و جهان در مسیرهای ریلی، هوایی، جاده‌ای وآبی است. این کار به معنای تبدیل‌ ابزار و مزیت استراتژیک جغرافیایی به ابزار و اهرم بازدارندگی است. با پیاده‌سازی این سیاست و کسب درآمد از آن، وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی از بین خواهد رفت و اقتصاد کشورهای منطقه و بسیاری از کشورهای جهان با اقتصاد ایران گره خواهد خورد. در نتیجه هزینه تحریم کردن ایران، برای تحریم‌کنندگان چنان بالا خواهد رفت که تحریم ایران برای آنها به صرفه نخواهد بود. طرح راه ابریشم نوین، طرح مائوسام، طرح کریدور شمال به جنوب، طرح راه خلیج‌فارس به مدیترانه از جمله طرح‌هایی هستند که می‌توانند ایجاد‌کننده دیپلماسی راه برای ایران باشند.

بحران‌های زیست محیطی:

نحوه برخورد ما با منابع طبیعی و همزمانی آن با پدیده گرمایش جهانی و بحران‌های محیط زیستی به‌خصوص مساله آب و کیفیت هوا تبدیل به جدی‌ترین بحران پیش‌روی سرزمین ایران در دهه پیش‌رو شده است. عدم تغییر سیاست آبی و تطابق مصرف با شرایط خشکسالی در ایران می‌تواند کم آبی را تشدید کرده و کشور را با بحران آب روبه‌رو کند. بحرانی که نشانه‌های آن در روزهای گذشته با کاهش فشار و قطعی آب، در بسیاری از مناطق شهری ایران دیده می‌شود.

پایان دوران درآمدهای نفتی:

کاهش قیمت جهانی نفت و کاهش فروش نفت ایران به خاطر تحریم‌های ظالمانه آمریکا سبب کاهش درآمدهای نفتی ایران در سال‌های اخیر شده‌است. حتی با برداشته شدن تحریم‌های نفتی نیز به دلیل افزایش عرضه در اثر افزایش تولید نفت عراق، آمریکا و روسیه و تمایل کشورهای توسعه یافته به بهره گیری از انرژی‌های پاک و در نتیجه آن کاهش تقاضای نفت در جهان، حاکی از کاهش درآمدهای نفتی در کشور است.

کاهش درآمد‌های نفتی و عدم جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای درآمد‌های نفتی بودجه و در مقابل افزایش سالانه هزینه‌های دولت، سال به سال سبب تشدید کسری بودجه دولت و ایجاد تورم در کشور می‌شود. تورمی که اگر با کاهش کسری بودجه عملیاتی به وسیله جایگزینی درآمدهای مالیاتی به جای نفت، کاهش هزینه‌های دولت و اصلاح ساختاری بودجه کنترل نشود، می‌تواند کشور را به سمت ابرتورم سوق دهد.

چه راهکارهای کم هزینه و موثری در کوتاه مدت و میان مدت، بدون تکیه بر خارج، می‌تواند اقتصاد ایران را از بن‌بست فعلی نجات دهد؟

  •  صدور سهل و آسان مجوزهای کسب وکار.
  •  سفارتخانه‌های ایران با تمام توان به کمک صادرکنندگان کالاها و خدمات ایرانی بشتابند.
  •  بانک‌ها را از خرید و نگهداری املاک و رقابت با یکدیگر برای بالابردن نرخ سود سپرده منع شوند.
  •  بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای جدید مالی و تسهیل انتشار اوراق، نقدینگی موجود را بسوی تولید هدایت کند
  •  بانک مرکزی با روش‌های نوین جایگزین سوئیفت نظیر رمزارزها، پیمانهای پولی دوجانبه با شرکای اصلی تجاری و... تحریمهای بانکی کشور را کم اثر کند.
  •  با اجرای ماده16 قانون بهبود محیط کسب وکار، برای تولیدکنندگان کوچک ایرانی، بازار و امکان فروش فراهم شود.
  •  سهمیه بنزین، بجای هر خودرو، به هر کارت ملی تخصیص یابد و نرخ بنزین خارج از سهمیه، از سازوکار عرضه و تقاضای سهمیه‌ها بدست آید.
  •  با تصویب و اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه، تقاضای سوداگری از بازارهای خودرو، مسکن، طلا و خارج میشود تا سرمایه‌های مردم بجای سوداگریهای ضدتولیدی، بسوی تولید هدایت شوند.