در دیدار دکتر بهرام عین اللهی و دکتر صالحه مصطفی عنوان شد؛

توافق برای توسعه گردشگری سلامت ایران و مالزی

وزرای بهداشت جمهوری اسلامی ایران و مالزی در حاشیه هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو، دیدار و گفت و گو کردند.

توافق برای توسعه گردشگری سلامت ایران و مالزی
توافق برای توسعه گردشگری سلامت ایران و مالزی

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، دکتر بهرام عین اللهی در این دیدار با اشاره به زمینه های گسترده همکاری های سلامت محور بین ایران و مالزی، تقویت گردشگری سلامت بین دو کشور را باتوجه به توانمندی ها و ظرفیت های ایران و مالزی، مهم توصیف کرد.

وزیر بهداشت کشورمان با اشاره به پیشرفت های چشمگیر علوم پزشکی و شرکت های دانش بنیان در ایران در ساخت داروهای های تک و تجهیزات پیشرفته پزشکی، یادآور شد: ربات جراح سینا، نمونه ای از این پیشرفت هاست که اخیرا عملکرد آن در سفر رییس جمهور کشورمان به اندونزی، بررسی شد.

دکتر عین اللهی همچنین با تاکید بر لزوم تقویت ارتباطات کشورهای مسلمان، خاطرنشان کرد: کشورهای دوست مانند ایران و مالزی می توانند با تسهیل رفت و آمد دانشمندان و برگزاری همایش های علمی و تحقیقاتی مشترک در جهت ارتقای سلامت و علوم پزشکی گام بردارند.

وزیر بهداشت با اشاره به تشکیل گروه ۵ در منطقه به میزبانی ایران و با مشارکت پاکستان، افغانستان، عراق، تاجیکستان و سازمان جهانی بهداشت، گفت: بسیاری از نیازهای بهداشتی، درمانی و تحقیقاتی با تقویت دیپلماسی سللمت قابل رفع است. همچنین لازم است کارگروهی تخصصی برای تقویت روابط وزارت بهداشت ایران و مالزی و بررسی زمینه های همکاری تشکیل شود.  

خانم دکتر صالحه مصطفی، وزیر بهداشت مالزی نیز بر لزوم تقویت همکاری های بهداشتی مالزی و ایران تاکید کرد و گفت: از مهمترین زمینه های همکاری متقابل، تبادل استاد و دانشجو و ارتقای تعاملات علمی و دانشگاهی است.

به گفته وی همکاری های کشورهای اسلامی در حوزه سلامت، اهمیت بسیار زیادی دارد.