مقامات چینی:

بقایای موشک چینی در نزدیکی مالدیو وارد جو زمین شد

به گفته‌ی اداره‌ی هوانوردی چین بقایای موشک "لانگ مارچ ۵ بی" صبح روز یکشنبه در اقیانوس هند در نزدیکی جزایر مالدیو وارد جو زمین شده است.

بقایای موشک چینی در نزدیکی مالدیو وارد جو زمین شد
گزارش خبر - موشک چینی

به گزارش خبرنگاران علم  و فناوری گزارش خبر و به نقل از نیویورک تایمز، گفته می‌شود این موشک حین ورود به زمین سوخته است، هنوز مشخص نیست که آیا قطعاتی از آن روی جزایر مالدیو افتاده یا خیر. رسانه‌های چین اعلام کردند که بخش‌هایی از این موشک در ساعت ۲:۲۴ به وقت گرینویچ (۶:۵۴ به وقت تهران) وارد جو شده است.

این موشک بخش اصلی ایستگاه فضایی چین را در روز ۲۹ آوریل به فضا برد. به طور معمول بخش بزرگ موشک به سرعت به زمین باز می‌گردد اما هسته‌ی ۲۳ تنی لانگ مارچ ۵ بی ایستگاه فضایی را تا مدار همراهی کرد و سپس کاهش ارتفاع داده و بازگشت کنترل نشده‌ی خود را آغاز کرد. احتمال آسیب آن به افراد کم بود اما صفر نبود بنابراین مردم سراسر جهان در انتظار بازگشت آن بودند.

اداره‌ی هوانوردی چین که تا روز یکشنبه حرفی در مورد ورود کنترل نشده‌ی موشک نزده بود، اعلام کرد که این موشک وارد جو زمین شده و جایی در نزدیکی مالدیو فرود آمده است. مردم عمان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که گذر این موشک را در آسمان مشاهده کرده‌اند.

جاناتان مک‌داول(Jonathan McDowell)، ستاره‌شناسی که حرکت این موشک را دنبال می‌کرد در توییتر خود نوشت: فرود این موشک در اقیانوس محتمل‌ترین حالت است.

این در حالیست که روز گذشته شبکه سی ان ان به نقل از منابع ارتش آمریکا گزارش داده بود که این موشک در منطقه ای در ترکمنستان سقوط خواهد کرد.