روایت زندگی پیشکسوت صنعت چرم ایران؛

برنامه نام آوران صنعت میزبان " علی حسن زاده دلیر"

مدیر گروه صنعت و بازرگانی رادیو اقتصاد از حضور آقای حسن زاده دلیر ،پیشکسوت صنعت چرم در برنامه نام آوران صنعت این رادیو خبر داد .

برنامه نام آوران صنعت  میزبان " علی حسن  زاده دلیر"
برنامه نام آوران صنعت میزبان " علی حسن زاده دلیر"

به گزارش خبرنگاران گروه فرهنگ، هنر و رسانه گزارش خبر،  صنعت چرم قدمت بسیار طولانی در کشور ایران دارد. مطالعه متون قدیمی و استفاده از واژه هایی در ارتباط با چرم و چرم سازی در این نوشته ها نشان می‌دهد چرم ایران یکی از صنایع بسیار کهنه  است  که در گذشته نیز رواج زیادی داشته است.

در زبان پارسی قبل از اسلام واژه هایی مثل ادیم، کیمخت، تیماج، ساغری، سختیان و… به چشم می‌خورد که همگی در ارتباط با چرم و تولید محصولات چرمی به روش‌های ‌سنتی است. ابن یمین در آثار خود می‌نویسد ایرانیان باستان برای نوشتن موضوعات مختلف از پوست حیواناتی مثل گاو، گاومیش و گوسفند استفاده می‌کردند.

همچنین اورمان کردستان یکی از مناطقی است که قدمت چرم ایران را بیش از گذشته ثابت کرده است. بر اساس نوشته هایی که در این محل پیدا شد و هم اکنون نیز در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود در زمان اشکانیان استفاده از پوست حیوانات برای نگارش مسائل مختلف بسیار رواج داشته است.

میهمان  این هفته  برنامه " نام آوران صنعت " رادیو اقتصاد،  پیشکسوت صنعت چرم  آقای "علی حسن زاده دلیر" است .

به گفته محمدر ضا سعیدی ، مدیر گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد، علی حسن زاده دلیر در برنامه نام آوران صنعت با  ارائه گزارشی از تاریخچه صنعت چرم ایران ،روایتی از فراز و فرودهای  زندگی خود را برای مخاطبان بازگو می کند . این برنامه در گروه صنعت و بازرگانی،رادیو اقتصاد به تهیه کنندگی خانم "آتنا ابراهیمی نیا" وآماده پخش است . برنامه "نام آوران صنعت "هر پنجشنبه ها ،ساعت 19 و5 دقیقه روی ،موج اف ام ردیف 98 مگا هرتز پخش می شود.