برداشتن تحریم ایران در 1040

روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای در وین گفت: مذاکرات خیلی پیشرفت کرده است.

برداشتن تحریم ایران در 1040
گزارش خبر - محمود واعظی

به گزارش خبرنگاران جامعه گزارش خبر، بر تمام مسائل اقتصادی توافق شده که تحریم‌ها برداشته شود. الان بحثی درباره بانک، بیمه، نفت و کشتی‌رانی نداریم. همه اینها توافق شده است.

حدود هزارو ۴۰ تحریم دوران ترامپ طبق این توافق برداشته می‌شود. درباره تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت مقام معظم رهبری هم توافق شده برداشته شود.

اساس مذاکره ما از سال ۹۴ درباره موضوعات هسته‌ای بود. تمام تحریم‌های هسته‌ای در آن سال برداشته شد، چون تیم مذاکره‌کننده ما اجازه نداشت درباره مسئله منطقه، حقوق بشر و تسلیحاتی و موشکی صحبت کند؛ بنابراین تحریم‌هایی که در این ارتباط بوده است، از سال ۹۴ هم بوده است.

الان صحبت می‌کنیم که تحریم‌های باقی‌مانده کدام به برجام و کدام به قبل ۹۴ ربط دارد. الان هم ممکن است برخی از تحریم‌های مربوط به اشخاص و موضوعات پیش از مذاکرات سال ۹۴ باقی بماند که آنها را هم دارند مذاکره می‌کنند.

وی  گفت: در ارتباط با مسئله برجام رئیس‌جمهور در نشست هیئت دولت روز یکشنبه به وزرا دستور دادند که هر تصمیمی که می‌گیریم و این تصمیم به دولت آینده تسری پیدا می‌کند، حتما با آن مشورت کنیم. ما نمی‌خواهیم در این 40 روز آینده کاری بکنیم که دولت سیزدهم و شخص رئیس‌جمهور منتخب با مشکل روبه‌رو شود یا راضی و موافق نباشد.

درباره برجام که موضوع بسیار مهمی است، رئیس‌جمهور دستور داد عراقچی به‌محض رسیدن به تهران با ظریف خدمت آقای رئیسی برسند و گزارش کاملی بدهند و بگویند پیشرفت‌ها چقدر بوده و محدودیت‌ها را اعلام کند. این گزارش یک ساعت و نیم طول کشید و همه موارد اعلام شد.