سخنگوی وزارت بهداشت:

انجام تعهدات تامین نقدینگی از طریق بانک ها برای شرکت های دارویی تنها در دو بانک

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تکمیل ذخیره راهبردی دارو تا پایان بهمن ماه خبر داد.

انجام تعهدات تامین نقدینگی از طریق بانک ها برای شرکت های دارویی تنها در دو بانک
انجام تعهدات تامین نقدینگی از طریق بانک ها برای شرکت های دارویی تنها در دو بانک

به گزارش خبرنگاران گروه جامعه گزارش خبر، پدرام پاک آیین گفت: با تدابیر عاجل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ذخایر دارویی بالای شش ماه کشور  از ۳۳ درصد در ابتدای مهرماه به ۵۸ درصد رسیده و تا پایان بهمن ماه به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.

وی گفت: برای تثبیت ذخیره راهبردی ۱۰۰ درصدی در آینده لازم است شرکت های تولید کننده دارو تسهیلات گرفته و خطوط تولید بعضا  فرسوده خود را بازسازی کنند. 

پاک آیین مهمترین مشکل در تامین دارو را کمبود نقدینگی دانست و اظهار داشت: تا کنون از ۱۵ هزار میلیارد تسهیلات بانکی مصوب بانک مرکزی کمتر از  ۲ هزار میلیارد تومان توسط بانک های عامل پرداخت شده است.

به عبارت دیگر ۱۳ بانک عامل متعهد شده اند که نقدینگی شرکت‌های دارویی را با ارائه تسهیلات  افزایش دهند، اما تنها دو بانک به تعهد خود در این زمینه عمل کرده اند.

سخنگوی وزارت بهدشت، سیاست این وزارتخانه را حمایت حداکثری از تولید دارو در داخل کشور دانست و گفت: به تدریج و با افزایش ذخایر راهبردی، وارادات دارو محدود می شود و  به کمک وزارت صمت برای واردات تجهیزات ساخت دارو نیاز داریم.

در عین حال هر گاه واردات دارو  به دلیل کمبود تولید نسبت به تقاضا ضرورت پیدا کند، با توجه به شمول مالیات بر ارزش افزوده  دو درصدی در مبادی گمرکی که مجلس شورای اسلامی به تازگی تصویب کرده، نسبت به وارادات دارو اقدام خواهد شد؛ چرا که اولویت با تامین دارو و آسان سازی دسترسی مردم به آن است.